Gürcistan, Azerbaycan, İran Gezisi -1

Gürcistan, Azerbaycan, İran Gezisi -1

-Türkiye Bölümü-

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir hazırlamak istediğim raporuma başlama vakti geldi geçiyor bile. Ben de çok fazla soğumasın diye ve rapor için notlar tuttuğum not defterimin de garajda elime geçmesi üzerine artık başlamam gerekiyor diye düşündüm.
Yine bu gavurların bana olan garezinden mütevellit Avrupa turu için o kadar yırtınıp didindiğim Schengen vizesini alamadım. Bu sene her şeyi eksiksiz (hatta fazla fazla) evraklarımı tamamlamam rağmen yine RED yedim. Hatta işimi saplama alayım diye Fransa’dan akrabalarım üzerinden davetiye bile aldım. Yol planını gün gün harita çizip, çıktısını alarak güzel bir dosya yaptım. Bu sefer kesin alırım diyerekten evrakları verdim. Sonuç; yine hüsran yine keder.

29.07.2017 (Birinci Gün)
Sakarya – Giresun

Ve 29 Temmuz 2017 Sabah Saat 8,30’da marşa bastım. Çıkış km. 49,760 olarak fotoğrafını çektim.

Ben de gariban avuntusu olaraktan “amaaann onlar kaybeder, napalım” diyerekten daha rotamı Doğu tarafına çevirdim. Gidene kadar 20-25 gün rota çalışmaları yaparak, her şeyi Google Haritalara yükledim.
Daha önceki gezilerimden de bildiğiniz üzere bir yıldır biriktirdiğim bozuk paraları arkadaşlarımı davet ederek garaja hep beraber saydım. Ve bir yılda (sigarayı bırakıp, sigara paralarını biriktirdim) 6,000 küsür lira biriktirmişim.

Yolda giderken motorun gidonu bir yalpalama yapıyordu , Lastikleri de yola çıkmadan önce değiştirdiğimden herhalde lastikten yapıyor diye çok önemsemedim. Tam 800 km. yapıp, akşam 20:00 gibi Giresun/Bulancak’a geldim. Burada akrabalarımdan birinin evine çıktım 15-20 dk. Oturup ben kaçıyorum diyerekten aşağı indim. Bir de baktım ki motor janta kadar oturmuş, -motorculuktur olur dedim. Allah’tan hemen bir arka cadde de lastikçi vardı, hemen motoru oraya götürdüm.

Lastikçi hemen 15-20 dakikada söküp şambreli yama yapıp lastiği yerine taktım. Ben de teşekkür edip, motora atladım ve Giresun/Dereli de bulunan Kök Evinde gece çadır kurmak üzere yola çıktım. Dereliyi geçip, Kök Evinin bulunduğu köye doğru girdim. Yaklaşık 2-3 km. sonra motor sağa sola doğru esnemeye başladı, lan noluyo falan derken motoru sağa çekip durdum. Bir de baktım ki; motor yine janta oturmuş. Motoru orta sehpaya almaya çalıştım, yer engebeli olduğundan orta sehpaya kaldırmadım, yan ayağa alayım dedim, zemin yüzünden yan ayağı da açamadım. Dağın ortasında bir Tenere, bir ben kalakaldım öylece. Motoru bir elimle tutup, bir elimle de yükleri indirmeye başladım, motor biraz hafifleyince orta sehpaya kalktı. Sinir katsayım %100 lere çıktı. Yanımda lastik köpüğü vardı sıktım lastik kendine geldi. Hemen toparlanıp, yoluma devam ettim, zaten 4 km. sonra Kök Evine geldim.

Karadeniz’e geldiğimde her sene burada bir gece kalırım, sağolsun sahibi Ergun abi bana izin verir, bende çadırımı burada kurarım. Buraya gece saat 12,30 da gelince çalışanlar beni almak istemediler. Zaten saat geç olmuş, hem yorgunum, hem açım sinirim hepten zıpladı. Ordakilere Ergun abinin beni tanıdığını, her sene burada çadır kurduğumu anlattım. En sonunda Ergun abiyi aradılar gece gece, o da sağ olsun tamam kalsın dedi. Gittim mutfaktan yemek istedim, sadece mercimek çorbasın olduğunu söylediler, olsun yeter ki yemek olsun diyerekten, çorbayı götürdüm.Gidip hemen çadırımı kurdum, uyuyana kadar lastiği düşündüm. Sonra dedim; kötü düşünme, kötü olmasın 😉

30.07.2017 (İkinci Gün)
Giresun

Sabah çadırımı toplamadan koşa koşa motorun yanına gittim, giderken içimden –inşallah bir şey olamamıştır diyerek gittim, ama gördüğüm manzara tüm hayallerimi yıktı. O masum Tenekeçelebi’m, o güzel küheylanımın jantı yine yerle sıfır olmuş

Bundan sonra burada yaşadığım olay, motorcuların birbirine ne denli destek olduğuna dair bir kanıttır. Lastiği öyle görünce hemen, takım çantasını çıkararak lastiği söktüm ve bir lastikçi bulmak için Giresun’daki akrabaları aradım, onlar da Pazar olduğundan ve motosiklet lastiği tamiricisi tanımadığını söyledi. Aklıma hemen Facebook’tan beğendiğim Giresun Motosiklet Kulübü geldi. Hemen sayfalarına yazdım. Sağolsun üyelerden Ersin diye bir arkadaş kulüp başkanının telefonunu verdi.

Pazar günü sabahın saat sekizinde başkanı aradım, o da yarı uykulu telefonunu açtı, olayı anlattım, ne demek dostum, hemen yardımcı olalım dedi. Kök Evinden Filiz abla sağ olsun bana taksi çağırdı, lastiği arabaya yükleyip şehre indim. Orada Giresun Motosiklet Kulübünden (G.M.K) Başkan Halit ve Emin ile Ersin gelip beni buldular. Sağ olsunlar kendi arabaları ile yakındaki bir kaç lastikçi gezdikten sonra açık bir lastikçi bulduk. Lastikçi –ben bu lastiği sökemem deyince arkadaşlar –biz sökeriz dediler.

Hemen lastiği janttan sökerek şambreli lastikçiye verdik,lastikçi bu şambrel ölmüş değiştirmemiz lazım deyince yanımdaki yedek şambreli verdim. Eski şambreli de kesip içine get yaptı. Neden böyle şambrel habire patlıyor diye sorduğumuzda; lastiğin hatalı olduğunu, lastiğin değişmesi gerektiğini söyledi. Biz de sen geçici olarak yap dedik. Lastik tamirini bitirip, lastiği tekrar arkadaşların arabasına atıp tekrar Kök Evine çıktık

Lastiği getirdik ama ekipten kimse daha önce lastik takmamış, şöyle böyle derken tam bir saatlik uğraştan sonra lastiği yerine takabildik. Burada güzelce kahvaltımızı yaptık, kök Evi sahibi Ergun Abi ve eşi benden para almadılar, çok mahçup oldum, onlara tekrardan çook teşekkür ediyorum .

İşimiz bitince onlar önde arabayla ben arkada motorla Giresun Merkez’e gelip açık motorcu bulduk, hemen tenereye göre arka lastik baktık ama yok koca Giresun’da lastik yok. Ben de çok oyalanmak istemiyorum ama yapacak bir şey de yok. Sağ olsun GMK daki arkadaşlar, beni bırakmadılar. Motoru onların evinin garajına bırakıp, Giresun’u gezdik. O gece Bulancak’ta arkamda kaldım.

31.07.2017 (Üçüncü Gün)
Giresun – Batum

Sabah uyanıp GMk da ki arkadaşlarla buluştum. Lastik Giresun’da yok, Ordu yakın orda da yok. En yakın Trabzon’da Yamaha Servisinde var. Arkadaşlara çok teşekkür ederek oradan ayrıldım. Buradan kendilerine tekrardan çook teşekkür ediyorum. Motorculuğu seviyordum ama daha da sevmeme sebep oldular.

Motor çok yüklü ve ağır olduğundan motordaki fazla eşyaları (içinde semaver bile var  ) otobüsler geri göndermeye karar verdim. Hemen Giresun Otogarına gidip fazla eşyaları çuvala doldurdum ve Sakarya’ya giden ilk otobüse verdim.

Yükleri boşaltınca Motorun gidişi bile değişti. Trabzon’a kadar temkinli gittim, giderken çok fazla bir sıkıntı yapmadı ama ben ne olur ne olmaz diye Trabzon’da lastiği değiştirecektim. Trabzon Yamaha Servisine gelip bir lastik aldım, servis biz lastik değiştirmiyoruz, bir arka sokakta lastikçi var orda değiştireceğiz deyince lastiği motora yükleyip oraya gittim. Orada forumdan Ahmet ile de tanıştım. Motorcu arkadaş lastiği söktü, evirdi çevirdi –abi bu lastikte ve şambrelde hiçbir sıkıntı yok dedi.Bu lastik sana 10,000 km. gider deyince gözlerim doldu Kaplin lastiği bitmiş değişmesi gerek deyince, – değiştir gitsin dedim. 160 TL Kaplin lastiğine 50 TL de işçiliğe para verip , yola çıktım.

Akşam Saat 21:00 gibi sınırı çok beklemeden geçtim. Uzun uzun aramadan sonra nihayet Sherif Khimshiashvili caddesinde uygun fiyatlı bir hostel buldum. Geceliğine 10 lari gibi bir şey verdim. Hostelde aynı odada 10-15 sap yattık. İlk defa hostelde kalmamdan dolayı ve gece araba kornasından epey uyuyamadım. Bir süre sonra tabii her şeyi, bütün yorgunluğu unutup uyudum.

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap