Her zaman gezi mottom olan ‘Sigarayı bırak, özgür ol” sloganı ile 2012 yılından beri biriktirdiğim sigara paraları ile gezmem sonucu ulusal ve yerel kanalların benimle yapmış olduğu röportajlardır.

Peki Sigarayı Nasıl Bıraktım?

2012 yılında eşiminde desteği ile sigarayı bırakmaya karar verdim. İlk başlarda biraz zorlansam da bir kaç gün sonra artık canım istememeye başladı. İlk başlarda, kendimi ufak ufak ödüllendirerek azmimi pekiştirmeye başladım. Örneğin, canımın istediği bir yemeği en güzel yerde yemeye başladım. Ya da kendim için küçük şeyler almaya başladım. Daha sonra bir iki haftada sigaraya harcayacağım para ile kendime elbise almaya başladım. Biraz kilo alıp, gardrobumda dolmaya başlayınca, sigaraya harcayacağım parayı yakın yerlere gitmek için kullandım.

Daha sonra ufak bir motor alıp yine birktirdiğim paralar ile çevremdeki şehirlere günü birlik gitmeye başladım. Zamanla bu da yetersiz gelince Türkiye’yi dolaşmaya başladım. 2013-2014 ve 2015 yılında Türkiye’yi bir kaç il dışında tamamen gezdim.

Artık Türkiye’yi de bitirince ilk yurtdışı maceram günü birlik Gürcistan Turu oldu. Baktım bana güzel geldi. İlk uzun yıurtdışı macerama 2017 yılında Gürcistan – Azerbaycan ve İran Turu oldu. Daha yoldan geri dönerken bir sene sonraki gezi için planlarımı hazırlamaya başladım.

Yine hiç ara vermeden 2018 yılı için para biriktirmeye başladım. 2018 yazında yanıma bir arkadaşımı da alarak Gürcistan – Rusya – Kazakistan – Kırgızistan ve Özbekistan Rotasını yaptım.

Türkiye’ye döner dönmez YouTube’a attığım videolar sayesinde bir kaç kanaldan haber teklifi geldi ve kabul ettim. Yine 2019 Yazı için planlar yapmaya başladım. Benim için bir hayal olan Orhun Abidelerini görme planımı gerçekleştirmek için yine para birktirmeye başladım. 2019 yazında tek başıma Gürcistan – Azerbaycan – Kazakistan – Özbekistan – Tacikistan – Kırgızistan – Moğolistan ve Rusya rotasını tamamladım.

Peki Nasıl Biriktiriyorum?

Eskiden her gün bir paket sigara içiyordum. Mecburen her gün belli bir ücreti ödemek zorundaydım. Sigara içenler bilir, hiç bir şeye para bulunamaz ama sigaraya her zaman para bulunur. Bende mecbur olduğum zamanlardaki gibi her akşam bir kumbaraya sigara parasını attım. Bir yılda biriken para ile çoğu insan bazı isteklerinin yerine getirebilir. Örnek vermek gerekirse :
2019 Aralık itibarı ile ortalama bir paket sigara fiyatı : 17 TL
30 Gün X 17 TL Sigara Fiyatı : 510 TL
365 Gün X 17 TL Sigara Fiyatı : 6205 TL

Bu paraya güzel bir tatil yapabilir, ikinci el bir motosiklet alabailir, sıfır bir kaliteli bir bisiklet alınabilir, üst düzey bir telefon alınabilir, sağlam bir PC alınabilir, vs. vs. vs.

Ben her zaman “dünyada sigarayı en son ben bırakırım herhalde” diyordum. Ama sende bırakabilirsin.

Ulusal Haber Röportajları

29 Ekim 2018 Habertürk

05 Mart 2017 TRT Haber

08 Mart 2018 Beyaz TV