Tacikistan Hakkında Notlarım

Tacikistan Hakkında Notlarım

Tacikistan bize vize uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Burası için de e-vize alınıyor ama ben Pamir’i geçeceğim için GBAO izni denilen bir izne ihtiyacı olduğundan, orada uğraşmamak adına Ankara’daki konsolosluktan almak için Ankara’ya gittim. Vizeyi aynı gün aldım ama Pamir kaşesi arızalı olduğundan boşuna gitmiş oldum. Bu sene bir motosikletli bir arkadaşım İstanbul Konsolosluğuna başvurmuş ama 10 gün oldu hala vize alamadı. Şehir şehir değişiyor galiba.

Daha önce yazmıştım ama buraya da yazayım. Pamir’i geçmek için özel bir izin gerekiyor. GBAO belgesi adında bir belge almanız gerekiyor. Eğer Türkiye’den alamazsanız Duşanbe’de Bike Housedaki Aziz yardımcı olabilir. Hem rotalar konusunda size yardımcı da olabilir.

Burada motora bakım da yaptırabilirsiniz. (Bike House Duşanbe Koordinatlar : 38.569609, 68.811330 ) Eğer kendim uğraşırım derseniz sevgili Özhan Ünverdi’den aldığım adres 38.571829, 68.796566. budur. Kendisi oradan almış.
Pamir rotası boyunca beş tane kontrol noktası var. Buraya izin olmadan Kırgızistan Osh tarafından gelirseniz ilk kapıda sorun çıkarabiliyorlarmış, bir motorcuyu geri gönderdiklerini okumuştum. Ama bu sene Osman bu kapıdan girmiş. 15 dolara yakın bir para ödemiş ve Murgab’da bu belgeyi almasını söylemiş. Osman belgeyi almadı ama durumu anlattım pamir postunda. Polisler Osman’ı görünce “ülkeden çıksın da ne yaparsa yapsın” der gibi kontrol noktasından geçirdiler.

İnternet konusunda bir yerden hat aldım. Ama hiçbir yerde kullanamadım desem yalan olmaz. Şimdi simini unuttum ama epey de para vermeme rağmen işimi yaramadı.
Tacikistan güzel bir ülke ben çok beğendim. İnsanlar çok saygılı ve yardımsever. Pamir’de bize çok yardımcı oldular. Burada Farsça konuşuluyor, diğer Türki cumhuriyetlerde bazı kelimeleri anlasam da burada bir şey anlayamadım. Ama bu bölgeden Özbekler de var, onlarla karşılaşınca Türkçe konuşuyorlar. Burası gördüğüm kadarı ile güvenli bir ülke. Ben hiçbir sorun yaşamadım.

Ülkeye girişte sigorta istemiyorlar, ben yaptırmadım, polis de durdurup sormadı zaten. Yakıt konusunda sıkıntı yok Pamir yolunda bile yakıt bulunuyor. Tabii ki yine tedbirinizi de elden bırakmayın. Ben gördüğüm her benzinlikte depom bitik olmasa bile yakıt aldım. Para konusunda yanınızda nakit para bulunsun, kredi kartı her yerde geçmiyor.

“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.”

Andre Gide

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap