Yurtdışında Araç Satmak

Yurtdışında Araç Satmak

Genelde bana en çok sorulan sorulardan biri bu oluyor. Ben bu işin profesyoneli değilim ama başımıza böyle bir iş gelince araştırdık.

Malumunuz arkadaşımın motoru biraz sıkıntı çkarıp, izin zamanın da dolunca en mantıklısı motoru satmak oldu. UlanBatur’da KTM servisi ile anlaşıp motoru orada sattık. Süreç aslında çok kolay. Noter huzurunda satış sözleşmesi yapılıyor. Bu arada biz bunu yapmadık. Çünkü hem saat geç olmuştu, hem bizim zamanımız yoktu. Yine notere gittik ama kapalıydı. Bu süreç biraz uzun. Çünkü yabancı bir ülkede olduğunuzdan Kendi dilinizde bir sözleşme hazırlayıp, o ülkenin dilini çevirtmeniz gerekiyor. Bunun içinde yeminli tercüman bulmak gerekiyor. Daha sonra notere gidip sözleşme yapmanız gerekiyor. Biz bunlarla uğraşmadık. Kendimiz kendi dilimizde bir satış sözleşmesi hazırladık.

Hangi Evraklar Gerekli?

Kabaca, ben ….TC kimlik numaralı ………. Kişiyim. Şu motor numaralı, bu şasi numaralı, bu bilgili, aracımı karşıdaki şahısın bilgilerini yazarak şu fiyata sattım diye bir sözleşme yapıyorsunuz. İki taraf imzalıyor. Ülkeye girerken gümrükte verdikleri Gümrük Deklarasyon kağıdını ve aracın ruhsatını karşı tarafa verip plakayı yanına alıyorsunuz.
Bu işlemi bir çıkar sağlamak için değil mecburen yaptık, bu işi para kazanmak için yaparsanız devlet baba bir gün öpebilir. Arkadaşım bu işlemlerden sonra uçağa binip Türkiye’ye geldi. Ülkeden çıkarken senin motor nerede diye sormadı. Zaten sorsalar da sorun değil, arıza yaptı bıraktım demek yeterli.

Bunları Sakın Kaybetmeyin:

  Ülkeye girerken verdikleri Gümrük Beklarasyon Belgesi

  Aracın ruhsatı

  Aracın Plakası

İşin Türkiye tarafına gelince orası da basit. Elinizde ruhsat olmadığı için 210 TL’ye yeni ruhsat çıkarıyorsunuz. Plaka ile noterde trafikten düşürüyorsunuz, bu işlem 20 dk.da bitiyor zaten.

Biz motoru değerinde sattık. Motoru zaten kazalı aldık. Motorda hasar kaydı vardı. Aldığı adam motoru sıfır almış, kamyonetle evine

götürürken araç kaza yapmış, kasko firmasından motoru yaptırmışlar. Adam daha sonra motoru Osman’a satmış. Yani Osman kazalı sıfır km. bir motor almış oldu. Zaten bu yolculukta da zincir-dişli bitti, lastikler bitti, motorda da sorun çıktı. En önemlisi de işbaşı yapmasına 3 gün kaldı buradan 3 günde Türkiye’ye motorla dönmesi imkansız. Bütün oklar satılmayı gösterdi.

Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!”

Michael Palin

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap