Azerbaycan Hakkında Notlarım

Azerbaycan Hakkında Notlarım

Azerbaycan’a Gürcistan’dan gidecekseniz iki tane kapı var. Bir tanesi benim geçtiğim yevlax Zagatala tarafında bulunan Sınır Kapısı, diğeri ise Kırmızı Köprü dedikleri Shikhly tarafındaki kapı. Ben Azerbaycan da bulunan arkadaşlarımın tavsiyesi ile Zagatala tarafından giriş yaptım. Burayı tercih etmemdeki sebep, diğer tarafa göre daha fazla yeşilliğin olmasıydı. Azerbaycan hava sıcaklığı çok olduğundan bu yolu tercih ettim.

Azerbaycan yolları Gürcistan’a göre çok iyi. Yollarda çok sorun yaşamadım ama raporda da yazdığım gibi sınırda beni çok beklettiler, bu kapıda sabrınızı sınayabilirler dikkatli olmakta fayda var. Azerbaycan bizden vize istiyor. Normalde uçakla gelindiğinde havaalanında alınıyor ama kendi aracınızla giriş yapacaksanız sınır kapısında vize alamıyorsunuz. Vizeyi 23 dolar karşılığında (2018/07 tarihinde) https://evisa.com.az/en/ üzerinden e-vize alabiliyorsunuz. Eğer pasaportunuzda işgal altındaki Karabağ vizesi yoksa bir – iki gün içinde mail olarak geliyor. Çıktısını alıp kapıda ibraz edebilirsiniz. Bu ülkeye girişte yeşil sigorta istiyorlar, ben gitmeden önce yaptırmıştım ama siz kapıda yaptırabilirsiniz, buraya göre daha ucuza geliyor.  (2019/08 tarihi itibarı ile vizeler kaldırıldı)

Bakü’ye kadar olan kısımdaki geçtiğim kentler fakir durumdaydı, zaten bir devlet memurunun maaşı 200 dolar olduğunu düşünürsek normaldir. Bu kentlerde halk fakirlik çekerken Bakü’ye geldiğinizde kendinizi Dubai’de gibi hissediyorsunuz. Bakü benim beklentilerimin üzerine çıktı. Ben bu kadarını beklemiyordum. Hayatımda ilk defa gördüğüm araçlar, binalar çok güzeldi. Zaten tam Hazar Denizinin kıyısında olmasından da güzelliğe daha da güzellik katıyor. Hayat burada da bize göre çok uygun. Bakü deyip de fiyatlar aşırı pahalı değil, diğer şehirler ile hemen hemen aynı zaten. Mesela deniz kenarında güzel bir restourantta 30 manat’a ağalar gibi yemek yiyebilirsiniz. Ben çok harika bir hostelde 16 AZN ye bir gece kaldım.

Azerbaycan halkı, zaten Türk olduğundan size çok yardımcı olmaya çalışıyorlar. Dil problemi çekmedim hiç, ben çoğu zaman onları anlasamda onlar beni çok fazla anlamadılar. Bizim eski Türkçe dediğimiz dil ve Rusçadan giren çok fazla kelimeler var. Ama bir şekilde anlaştık. Azerbaycan’da güvenli bir ülke, çadır konusunda hiç sıkınt ı olmaz. Burada polislere dikkat edilmesi gerekiyor, rüşvet çok fazla olduğundan sizi durdurup aleni rüşvet isteyebilirler, ben sınır kapısı haricinde yaşamadım ama mazruz kalanları okudum. Bir defa polis durdurdu, raporda da yazdığım gibi bir şey yapmadılar ama dikkat etmek gerekiyor.

Azerbaycan’da da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Bakü’yü tavsiye ederim. Yine burada Şeki ve Qax görmeye değer yerlerdir. Ben burada Azercell hattı aldım ve sadece internet paketi yükledim, hemen hemen her yerde internete bağlandım. Azerbaycan’da Türkiye’deki gibi adım başı telefoncular yok, sadece telekomların ofisleri var, oradan sim kart temin edilebilir.

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma.”

Jack Kerouac

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap