Moğolistan Hakkında Notlarım

Moğolistan Hakkında Notlarım

Moğolistan bize vize uygulamıyor. Pasaport ile kolayca giriş yapabiliyorsunuz. Ülkeye Tashanta tarafından girecekseniz 17:30’dan önce sınır kapsında olun, zira kapanıyor. Rus tarafı açık oluyor ama onlarda Moğollar yüzünden kimseyi almıyorlar.

Ülkeye girerken sigortacılar etrafımı sardı. Yapmayalım falan dedim ama geçen sen Kazakistanda yaşadıklarım aklıma gelince 16 dolara sigorta yaptırdım. Ama yolculuk boyunca polis görmedim desem yalan olmaz. Ne durdurdular ne de sigorta soran oldu.

Moğolistan zıtlıklar ülkesi diyebilirim. Bizi sıcak ve kaliteli asfaltları ile karşılayıp, 1500 küsür km. toz toprak yollarda gitmemizi sağladı. Ben birde tamamen ülkeyi gezmedim. Diğer yolları bilmiyorum ama muhtemelen asfalt değildir. “Ben endurocuyum aga bana bir şey olmaz” demeyin, bir yerden sonra bütün delikler tozla dolunca ve güneş ya da soğuk yakınca “ben enduroculuğun köyündenim” diyebilirsiniz.

Moğolistan aklıma gelince iki şey geliyor. Birincisi harika doğası, ikincisi pislik. Doğa konusunu zaten biliyorsunuzdur. Uçsuz bucaksız ovalar, nehirler, tepeler bunlar harika yerler ama halkı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Her halkın iyisi kötüsü vardır, burada ırkçılık ya da
insan ayırmıyorum sadece gördüklerimi yazıyorum.

En hoşlanmadığım şeyler bu bölgedeki wc ler. İnanılmaz kötü tuvaletler var. Tuvalet olmayan yerlerde de boş alanlar tuvalet. İnsanlar hiç utanmadan yol kenarlarında küçük-büyük yapıyorlar. “olur öyle” diyebilirsiniz ama otobüs yol kenarında duruyor insanlar çiçek gibi her yerde yapıyorlar. Kimse bir çalı arkasına geçeyim, kuytu köşeye geçeyim derdi yok. Viraja girip yol kenarında karşınıza çıkan bir manzara görmeniz an meselesi. Kadınlar bile çok rahatlar, hemen sıyırıp çövdürüyorlar.

Her yerde et görebilirisiniz. Lüks bir mekan önünde lüks bir araç durdu, adam 6-7 yaşındaki kızını kucağında çamaşırını sıyırarak neredeyse ayağımın dibine çişini yaptırdı. Ben şok oldum. Hiç kimse umursamadı bile. Dağda birine yol sormak için motordan indim. Bir adama doğru yaklaştım, aramızda 5mt. Kala arkasını döndü
çişini yaptı, sonra bana tokalaşmak için eliniz uzattı. Tabii elini sıkmadan ve bir şey sormadan geri döndüm.

Bunlara bana denk gelmiş olabilir ama bana çok garip geldi. Başkent Ulan Batur inanılmaz bir kirli havası var. Araç trafiği dersen İstanbul trafiğini mumla aradım. Moğolistan nüfusü 5 milyon ise 15 milyon araç rahat vardır. Ben bu kadar kötü bir trafik görmedim. Burada her yerde hayvanlar var. Bir insan 50 hayvan düşüyormuş. (inek, koyun, deve gibi)

“Para harcayarak sizi zengin yapacak tek şey seyahat etmektir.”

Anonim

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap