Kazakistan Hakkında Notlarım

Kazakistan Hakkında Notlarım

Kazakistan, Türkiye vatandaşlarından bir aya kadar vize istemiyor. Pasaportunuz ile giriş yapabiliyorsunuz. Burada da Rusya’daki gibi “gümrük deklarasyonu” ve “migrasyon” formları dolduruyorsunuz. Evraklar Rusya’daki evraklara benziyor. Buradaki evrakları da kolayca doldurabilirsiniz. Tabii bu evrakları kaybetmenizi öneririm. Biz Kazakistan’a Karabalık tarafından giriş yaptık. Bu kapı çok kalabalık olmayan, köy kapısı gibi bir kapı. Etrafta her hangi bir dükkan falan yok.

Trafik Sigortası için bir yer yok ama sizi gören sigortacılar hemen önünüze atlayıp, “abe yapayım bir sigortacık” diyor. Bence hemen yaptırın. Zira ilk şehir olana Karabalık’a 50-60 km. var. Bir polis çıkıp sizden bu evrakı isteyebilir, daha da kötüsü kaza yapabilirsiniz, sigortanız yoksa yaşayacaklarınızı hayal bile edemiyorum. Biz kamil gibi yapmadık, siz siz olun yaptırın. Döviz için bizim rotamıza göre ilk şehir olan Karabalık’ta paramızı değiştirebildik.
Dil konusunda Rusça, Kazakça’dan daha hakim. Hemen hemen herkes Rusça konuşuyor. Hatta Kazakça bilmeyen Kazak bile var. Konuşmaya başlarken Rusça başlıyorlar, karşısındaki kişi kazakça konuşuyorsa o zaman Kazakça konuşuyorlar. (En azından Rusya’ya yakın olan bölgede) Burada da Rusça biliyorsanız her derdinizi anlatabilirsiniz. Kazakça kelimelerin neredeyse hiçbirini anlamadım.

Kazakistan benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Açıkçası ben beğenmedim (şahsi fikrim) Konya ovasının 20 kat büyüğü gibi bir şey. Rusya ve Kırgızistan dağları arasına sıkışmış, dümdüz bir ova olarak nitelendirebilirim. Yolda giderken 20 km. ilerisini görebiliyorsunuz. Giderken Emre ile interkomdan iddiaya giriyorduk, yol sağa mı, sola mı dönecek diye. 20 km. gittikten sonra hafif bir tümsek geçip bir 20 km. daha önünüzü görebiliyorsunuz. Yol kalitesi olarak da eh işte diyebilecek bir kaliteye sahip. Bana hitap eden yerler Almatı’dan sonra oldu, dağ bayır görünce kendime geldim. Kırgız sınırına kadar güzel manzaralar vardı. Buralarda da yanınızda yedek benzin bidonu bulundurmanızda fayda var, çünkü bazı bölgelerde yakıt olayı sorun oluyor. Her zaman yedeğiniz olsun.

Bu ülkede en çok beğendiğim şehir, yeni başkent olan Astana oldu. Biraz Rus mimarisi tarzında inşa edilen binalar olsa da, gökdelenler falan çok harika bir şehir. Yollar düzenli ve çok geniş, ve her yer tertemiz. Burada da yayalara karşı inanılmaz saygı var. Hep duyduğumuz klişe olan” aga ayağımı yaya geçidine koyar koymaz tüm arabalar duruyor” olayı burada da mevcut. Tabii yayalarda trafik ışıklarına saygılı. İlk yaya gezimizde kırmızı ışıkta karıdan karşıya geçtiğimde; aaa bir baktım kimse arkamdan gelmiyor, karşıya geçtiğimde de diğer tarafa geçmek için bekleyen insanları görünce de utandım.

Burada da insanlar hız sınırlarına uyuyorlar. Ben çok şaşırmıştım ama sonradan neden trafik kurallarına uyduklarını anladım. Cevap “trafik polisleri” Bu y.vşakların çoğu rüşvetçi ve en ufak şey için bile sizi koparıyorlar. Hele turistseniz sizi dolar olarak görüyorlar. Bizim gibi bu ülkede yeniyseniz korkutma taktikleri oluyor. Onun için girişte tüm evraklarınızın tam olduğunu (özellikle de trafik sigortası) kontrol edin. Konuda anlatmıştım, bizi çok kötü öptü bu y.vşaklar. o yüzden Kazakistan denince aklıma rüşvetçi polisler geliyor. Bir daha gitmem ama, gidersen gizli kamera ile gideceğim. Bu polisleri çekip, haberlerde yayınlatacağım. Buraya gelmeden önce cüzdanıza bozuk paralar, (5 ,10 dolarlık banknot) bulundurmanızı öneririm. Cüzdanınızdaki büyük paraları görürlerse pazarlık çok yukardan başlar. Mümkünse büyük banknotlarınız başka bir yerde bulundurun. Benim cüzdanı görünce fiyat yüksekten başladı. Daha sonra değiştirdim ama olan da oldu. Eğer giderseniz, Balkash bölgesinde 028 KP 08 plakalı polis aracını görürseniz benim için küfredin. Tabii bütün polisler böyle değildir ama iyisini de görmedim.

Motorunuzda herhangi bir sıkıntı olursa Almatı’da Freerider diye bir yer var. Hem ekipman, hem yedek parça hem de tamirhaneleri var. İşçilikleri de güzel ve uygun. Üst katında motorcular için Hostel’de var, hem hesaplı hemde güzel bir hostel.
Koordinat : 43.2155653, 76.898392

Lazım olursa diye not edin:
Kazakistan Büyükelçiliği
Taşenov No: 3, 010000 Astana/KAZAKHSTAN
Tel: +7 7172) 704 704

Tole bi 29a 050010 Almatı/Kazakistan
T:Başkonsolosluk Santral: +7 727 278 41 65
Konsolosluk Şubesi: +7 727 278 4176
Acil Durum Nöbetçi Telefon Numarası: +7 701 971 62 80

“Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!

Michael Palin

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap