Yola Hazırlık

Yola Hazırlık

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda yola çıkmadan önce yapılacakları yazmak istedim.

Lastikler şambrelli lastik olduğundan yanıma bir çift iç lastik aldım ve iki lastiği de Formulax ile doldurdum. En büyüm korkum olan lastik patlaması sorunum hiç olmadı. Olduysa da ben fark etmedim. Daha önceki yolculuklarımdan aldığım dersler sonucu motosikletimi ok fazla yüklemedim, her şeyden azar azar aldım. Forumlarda yazan bir dünya malzemeler var, onların çoğunu yanıma almadım. Herkes kendi ihtiyacını bilir, o yüzden motoru yüklerken abartmayın, yoksa o yükü sırtınızda taşır gibi yorulursunuz. Herhangi bir sorun yaşasanız bile en ücra yerlerde bile insan ile karşılaşabilirsiniz.

Ben bu rotayı yapmadan önce iki aya yakın plan yaptım, plan derken gideceğim rotadaki noktalardı. Çünkü plan yapsanız da asla plana uyamıyorsunuz. Bugün şu kadar km. yaparım, şuradan şuraya geçerim demeyin, çünkü asla olmuyor, haritada gördüğünüz yol, ya olmayabiliyor, ya da otoban sandığınız yollar patates tarlası çıkabiliyor. Ben uğrayacağım bütün noktaları Google Haritalarda kendime harita oluşturdum. (Bilmeyenler için nasıl yapılacağını aşağıda yazdım) Bu benim çok işime yaradı. Gittiğim yerdeki en yakın noktaya tıklayıp o yere yol tarifi alabiliyorum. Tabii bunun için mutlaka internetiniz olması lazım aksi taktirde Google Haritalardaki “yerlerim” sekmesine ulaşamayacaksınız. Tabii bununda çözümü var. Telefonunuza Maps.me adlı navigasyon yazılımını indirip, gideceğiniz ülkelerin offline haritalarını indirin. Aşağıda anlattığım gibi harita oluşturduktan sonra (bilgisayarda) Harita İsmi yazan yerin (değiştirmediyseniz adsız harita yazar) sağında üç nokta alt alta olan simgeye basıp “kml/kmz olarak aktar” seçeneğini tıklayıp bilgisayarınıza indirip, oradan da telefonunuza atın. Telefondan attığız dosyayı bulup maps.me yazılımı ile açmasını sağlayın.

————————————————————————————————–
https://www.google.com/maps adresine girin.
Google hesabı ile giriş yapın
Soldaki menüye tıklayıp, “yerleriniz” sekmesine girin
En sağda “haritalar” bölümüne tıklayıp, en altta bulunan “harita oluşturun” linkine tıklayın
Arama bölümüne gitmek istediğiniz yerin ismini yazıp entere basın.
O yerin üzerine gelen imleçe tıklayıp “haritaya ekle” deyin.
Bu şekilde istediğiniz kadar nokta oluşturabilirsiniz.
Bu haritanız cep telefonunuzda yine aynı yerde haritalarım bölümüne otomatik olarak gelecektir.
————————————————————————————————–

Para konusunu ise bütün paramı dolara çevirdim. Toplamda 1500 dolar ile gittim, 600 dolarını geri getirdim. Buna yakıt ve kendi masraflarım dahil. Sadece vize masrafları hariç. Sizin yaşam koşulunuza göre değişiklik gösterebilir. Girdiğim her ülkede harcayacağım kadarını bozdurdum. Genelde sınır girişlerinde daha ucuza alıyorlar, ama öyle çok büyük farklar olmuyor.

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap