Pamir Yolcusu Kalmasın!

Pamir Yolcusu Kalmasın!

Merhaba arkadaşlar,
Bu yıl Avrupa macerasına hiç bulaşmayayım dedim. Malumunuz üzere üç sene üst üste Schengen vizesine başvurup hepsinde de ret yediğimden mütevellit bu yıl hiç bulaşmadan yönümü tekrar doğuya çevirdim.

Gitmeden Önce:
Yolculuğa başlamadan önce kabaca rotamı hazırladım. Tabii rotayı Doğuya çevirsek de vize işleri olmaması anlamına gelmiyor.
Rotam kabaca: Gürcistan – Azerbaycan – Kazakistan – Özbekistan – Tacikistan – Kırgızistan – Kazakistan – Rusya – Moğolistan – Rusya – Ukrayna – Türkiye olarak belirledim.

Normalde İran üzerinden Türkmenistan ve Özbekistan tarafından gidecektim. Ama hem Türkmenistan vize vermedi hem de İran 250 cc üzerine yasak getirdi. Bu defa Rusya’dan gideyim dedim onun içinde üç girişli vize gerekiyordu. Bu vize çıkarması hem zor hem de 600 dolar gibi uçuk bir maliyeti vardı.
Bende Azerbaycan Elet limanından Kazakistan Aktau şehrine gitmeye karar verdim. Burada da gemi biraz pahalı ama yapacak bir şey kalmadığından rotayı o tarafa çevirdim. Bu arada gemi fiyatı Motosiklet 110 dolar + Ben 70 dolar + liman vergisi 20 dolar toplamda 210 dolar tutuyor. Yine gitmeden önce Rusya için çift girişli vize 230 dolar tuttu. Bunu aracı firma ile hallettim. Kendim başvurduğumda voucher belgesi falan bir sürü iş yapıyor. En güzeli ve hızlısı aracı firmalar. Azerbaycan için internet üzerinden e-vize aldım. (Bu arada 1 Eylülden itibaren Azerbaycan vizesi kalkıyor) Tacikistan için de e-vize alınıyor ama ben Pamir’i geçeceğim için GBAO izni denilen bir izne ihtiyacı olduğundan, orada uğraşmamak adına Ankara’daki konsolosluktan almak için Ankara’ya gittim. Vizeyi aynı gün aldım ama Pamir kaşesi arızalı olduğundan boşuna gitmiş oldum. Diğer ülkeler vize istemediğinden evrak işlerini bitirmiş oldum.

Motosiklet Hazırlıkları:
Geçen sene çantalarım çok büyüktü 48+48+58 LT üçlü çanta seti vardı. Yolculukta çantalar ne kadar büyükse yanına alacağımız eşyalar listesi o kadar çok kabarıyor. Onu da alayım, bunu da alayım derken motor oluyor 450 kg. O yüzden geçen sene turdan gelir gelmez bu çantaları sattım. Yerine 35+40 yan çanta ve bir de 60 LT. sosis çanta aldım. Arka çanta tablası üzerine de 5Lt. Rotapax çakması Çin malı bir benzin bidonu yerleştirdim. Bu sene geçen seneye göre daha az eşya aldım. Sadece en gerekli malzemelerimi aldım. Bu yolculuklar bana ne kadar az eşya alırsan yolculuğun keyfi o kadar çok çıkar felsefesini öğretti. Ve az eşya aldım. Hatta çantamda epey boşluk bile var.

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap