Kırgızistan Hakkında Notlarım

Kırgızistan Hakkında Notlarım

Kırgızistan’a Karkara sınır kapısından giriş yaptım. Kazak sınırından da, Kırgız sınırından da da kolayca geçiş yaptık. Ama sınır kapıları 18:00 de kapanıyor. Biz 18:30 da gittik, sınır kapandığından bir gece sınırda kaldık. Bu ülkeye de vize olmadığından sıkıntısız bir şekilde girebilirsiniz. Girişte “gümrük deklarasyonu” ya da “migrasyon” olayı yok. Ben geldim diyip, pasaportla giriş yapıyorsunuz. Her hangi bir Trafik Sigortası da yapmadım.

Bu kapıda da herhangi bir dükkan olmadığından paranızı değiştiremiyorsunuz. Buranın para birimi SOM, 1 SOM 0,091 TL yani 100 SOM 9.11 TL yapıyor. Biz ilk şehir olan Karakol’da Exchange yaptık. Buradan da sim kart aldım 100 som’a 8 GB. İnternet paketi ve sim kart aldım. Çok iyi olmasa da Kırgızistan boyunca kullandım. Kırgızistan’da mobil internet olayı çok kötü, şehir merkezinde bile H de çalışıyordu. Hayat burada da Kazakistan gibi ucuz, benzin zaten bedava.

Dil konusunda Kırgız’cadaki bazı kelimeler anlaşılıyor. Ama ülke geneli Kazakistan gibi Rusça hakim, Rusça biliyorsanız sıkıntı yok, ülkede herkes Rusça biliyor. Kırgız’canın Google translate de offline çevirisi yok. O yüzden internet paketinizin olması lazım. Tabela konusunda ise bütün tabelalar Latin alfabesi ile yazılı, o yüzden sıkıntı çekilmez. Yollar Kazakistan’ı arattı. Sadece Bişkek – Balıkçı arası duble yol, geri kalan yollar berbat ötesi. Bu turumda en berbat yolları bu ülkede gördüm. 540 km.lik “şehirler arası yol” un 450 km.sini bozuk, stabilize yoldan gittik. Ne olacak demeyin, gerçekten çok berbat bir yoldu. Stabilize olması mühim değil, ama yol tırtıklı, hoplaya zıplaya gidiyorsunuz.

Doğa açısından da on numara bir ülke, buraya geldiğimde Orta Asya’ya gelmiş oldum. Hep gördüğüm yüksek karlı dağlar, nehirler, göller hepsi var. Hem de fazlasıyla. Önerebileceğim yerler arasında, ıssık göl ve Son Göl harika bir lokasyon. Karakol bölgesi mükemmel bir doğaya sahip. Bu yolları göz önüne alarak bir daha gider miyim? Kesinlikle Evet! Hatta GS’in sıkıntıları yüzünden birkaç noktayı es geçtim, hala içimde kaldı buralar.
Kırgız halkı da, Türk halkı gibi, misafirperver ve yardımsever. Ben çok memnun kaldım insanlardan. Hatta motosikletimiz arıza yaptığında Bişkek’de “Bişkek KG” motosiklet klübü bizimle çok ilgilendi. (Aşağıda bilgilerini vereceğim) Bizi üç gün boyunca klüp binasında ağırladılar. Ustalar konusunda yardımcı oldular. Burada Ahıska Türk’ü ve çok fazla Türkiye’li var. Bişkek merkezde özellikle Manas Üniversite çevresinde esnaf ve öğrenci bir dünya Türk var. Onları burada görmek bizi epey mutlu etti. Çok konuda yardımcı oldular.

Kırgızistan sınırından çıkış kolaydı, hatta yabancılar pasaport kontrolünde sıra beklemeden en öne geçebiliyor, ülkeden çıkarken “gümrük deklarasyonu” istediler. Girişte vermediklerini söyledim, elimde Rusya’daki gümrük deklarasyonu vardı onu gösterdim kabul ettiler. Çıkışta “hava kirletme vergisi” adı altında motosikletlerden 200 som para alıyorlar.

Bişkek KG Koordinat:
42.826372,74.641526

Burada hem motorunuzun bakımlarını yaptırabilir, hem yemek yiyebilir, hem de hostelinde kalabilirsiniz. Aşağıda telefonu yazan ustalar da oranın en iyi ustalarından. (Roman Usta bence daha iyi) İkisi de Rus, o yüzden sadece Rusça biliyorlar. Google translate ile WhatsApp’dan konuşabilirsiniz.

Ramis Usta : +996 555 433 043
Ramis Dükkan: 42°52’42.1″N 74°33’31.6″E

Roman Usta : +996 555 619 091
Roman Dükkan: 42.8518190, 74.5450430

Bir de Osh şehrinde var ama ben gitmedim, şuraya bırakıyorum onu da:
muzztoo workshop
40.50182, 72.83236

Kırgızistan Büyükelçiği :
Moskovskaya 89 720040 Bişkek/Kırgızistan
T:+996 312 90 59 00 (Santral)

“Gezgin önüne ne çıkarsa onu görür, ama turist neyi görmek istiyorsa onu.”

G.K. Chesterton

Yazar : tenekecelebi

Yorum Yap